Jak zadbać o prawidłową dietę u kota?

Koty z natury są łowcami, dlatego ich dieta powinna być dopasowana do potrzeb jakie mają. Jedzą one kilka razy w ciągu doby nie czekając na uczucie głodu. Nawet jeśli nasz zwierzak jest karmiony w domu nie zrezygnuje on z polowania. W takiej sytuacji robią to dla zabawy. Zwierzę to ma specyficzne cechy metabolizmu co świadczy o tym, że jest on bezwzględnym mięsożercą. Świadczy o tym, np. nie posiadanie receptorów odpowiedzialnych za słodki smak, nie produkuje witaminy A, która występuje tylko w roślinach.

Jakie składniki zapewnić kotu w diecie?

Kot ma bardzo duże zapotrzebowanie na białko zwierzęce. Stanowi ono jeden z najważniejszych składników, który jest głównym składnikiem energii. Obowiązkowa w diecie jest również tauryna. Niedobór tego składnika może powodować kardiomiopatię rozstrzeniową, zwyrodnienia siatkówki oraz zaburzenia rozrodu. Ma ona duże znaczenie zwłaszcza w przypadku kotek, ponieważ jej niedobór może doprowadzić do obumierania płodów lub wad rozwojowych u kociąt. Głównym źródłem tauryny są ryby oraz mięso. Kolejnym źródłem energii dla kota jest tłuszcz. Musi on otrzymać w diecie specyficzne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których nie są w stanie wyprodukować z innych związków. Przykładem takiego kwasu jest kwas arachidonowy, który produkowany jest z kwasu linolowego. Niedobór tych kwasów może powodować linienie, anemię, problemy z płodnością.

Częstotliwość karmienia kota

Koty jedzą kilkanaście posiłków na dobę w dużo mniejszych porcjach. Koty są bardzo wybredne w kwestii jedzenia. U tych zwierząt pojawiają się zachowania żywieniowe pochodzące od ich dawnych dzikich przodków. Ponieważ dominuje u nich instynkt łowców, wybierają one pożywienie, które przypomina im ich naturalne zdobycze.

Jakie witaminy są niezbędne w diecie kota?

Oprócz innych składników odżywczych ważne jest również dostarczenie do organizmu kota odpowiednich witamin. W diecie kota bardzo dużą rolę odgrywa witamina A. Żywienie kota powinno być oparte na produktach bogatych w tą witaminę. Źródłem witaminy A są np. wątróbka lub olej z wątroby dorsza. Należy jednak pamiętać, że szkodliwy może być nadmiar witaminy A. Może on doprowadzić do hiperwitaminozy.

Kolejną bardzo ważną w kociej diecie witaminą jest witamina E. Chroni ona organizm kota przed szkodliwym oddziaływaniem wolnych rodników. Niedobór tej witaminy może powodować u kotów miopatię. Związane jest to z obrzękiem mięśni kończyn.