Rasy kotów:

Devon rex

Koty rasy devon rex są zwierzętami niezwykle oddanymi swoim właścicielom. Rasa to jest jeszcze wciąż mało spotykaną w Polsce, jednak zyskuje coraz większą popularność. Koty tej rasy są dosyć charakterystyczne. Ich podszerstek jest lekko falisty i przypomina charakterystyczne rexowe fale. Futro formuje się i marszczy z tyłu.

Devon rex - opis rasy i wygląd

Wygląd kotów tej rasy budzi wiele emocji. Ich bardzo krótka i jednocześnie pofalowana sierść nadaje im charakterystycznego wyglądu. W połączeniu z szerokimi policzkami, dużymi uszami i oczami, a także podkręconymi rzęsami wyglądają bardzo zawadiacko. Koty te występują w różnych umaszczeniach. Ich waga osiąga do 3 kg. Kotki są średniej wielkości, jednak bardzo dobrze zbudowane. Głowa devon rexów jest trójkątna z zaokrąglonym pyszczkiem i krótkim podbródkiem. Uszy devon rexa przypominają nieco uszy nietoperza. Kot ma smukłą budowę, kończyny są smukłe, a ogon długi i cienki.

Charakter devon rexa

Devon rex nie tylko wygląda wyjątkowo, ale również ma wyjątkowy charakter. Usposobienie tych kotów jest umiarkowane. Jest to raczej wesoły kotek, którego cechuje wierność i przyjacielskie nastawienie. Przedstawiciele tej rasy dosyć mocno przywiązują się do właścicieli. Na co dzień chcą być w centrum uwagi i towarzyszyć swojemu opiekunowi w życiu codziennym. Kot wybiera sobie zazwyczaj jedną osobę, która jest dla niego najważniejsza. Wówczas osoba ta jest obdarzona przez kota wielkim uczuciem i przywiązaniem. Koty tej rasy źle znoszą samotność. Najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o towarzystwo drugiego zwierzaka. Devon rex jest bardzo ciekawym kotem, który z chęcią zajrzy w każdy kąt. Okazując swoje zadowolenie macha ogonem. Jest doskonałym towarzyszem zabaw dla dzieciaków.

Kwestie zdrowotne davon rexów

Rasa devon rex zaliczana jest do ras długowiecznych. Koty te uchodzą za odporne, silne i wytrzymałe. Chorują sporadycznie. Chorobami najczęściej spotykanymi u tej rasy kotów jest kardiomiopatia przerostowa. Jest to dosyć często spotykana również u innych ras choroba serca. U devon rexów może wystąpić również miastenia, czyli schorzenie genetyczne, które polega na zaniku mięśni.

Poza tym u rasy tej mogą wystąpić schorzenia skóry. Koty te źle znoszą zimno i wilgotność powietrza. Devon rexy mają wyższą temperaturę ciała niż inne koty. Wynosi ona około 39 stopni Celsjusza. Podczas zimnych dni należy zadbać o kotka, aby nie uległ on przeziębieniu.

Devon rex - pielęgnacja i żywienie

Pielęgnacja devon rexa nie jest niczym skomplikowanym. Najważniejsze dla kotka jest posiadanie kochających opiekunów oraz dostarczanie mu odpowiednich wrażeń podczas zabawy. Ważną kwestią jest odpowiednie szczotkowanie kota. Musimy to robić ostrożnie, aby nie pozbawić go sierści. Szczotkowanie powinno być wykonywane kilka razy w tygodniu. Powinniśmy regularnie kontrolować uszy devona. Ponadto bardzo ważne jest chronienie go przed promieniami słonecznymi oraz mrozem.

W diecie devon rexa bardzo ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości wody, która powinna znajdować się w wielu miejscach w domu. Poza podawaniem karmy suchej poleca się również podawanie karmy mokrej. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu próchnicy. Ważnym składnikiem w diecie devon rexa jest również odpowiednia ilość tłuszczu.