Rasy kotów:

Koty brytyjskie

Koty brytyjskie oddają całe serce jednemu z domowników resztę niestety darzą mniejszym uczuciem. Rasa ta lubi być rozpieszczana i głaskana. Koty te są cierpliwe i dochodzą do porozumienia z dziećmi. Należy pamiętać o tym, aby nie nadużywać jego spokojnej duszy. Mimo iż nie wykazuje on agresji to ceni sobie domowe zacisze. Należy pamiętać o tym, aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń do funkcjonowania.

Koty brytyjskie - opis rasy i wygląd

„Brytyjczyki” są zaliczane do ras średnich oraz dużych. Samce mogą osiągać wagę nawet 8 kg natomiast samice około 4 kg. Koty te cechuje silne oraz muskularne ciało, krótkie mocne grzbiety i zaokrąglone łapki. Klatka piersiowa jest mocno rozbudowana, a biodra i barki są proporcjonalne do reszty kociego ciała. Koty brytyjskie swoim wyglądem przypominają pluszowego misia. Charakterystyczne w ich wyglądzie są kolory tęczówek – pomarańczowe, miedziane, niebieskie, a niekiedy zielone.

Rasa ta cieszy się fantastyczną opinią. Kociaki tej rasy nie tylko pięknie wyglądają ale również mają wspaniały charakter. Jest to jedna z najpopularniejszych ras wśród kotów.

Charakter "Brytyjczyka"

Typowy „Brytyjczyk” jest czuły i łagodny. Zazwyczaj koty tej rasy nie sprawiają większych problemów oraz nie stawiają przed nami wielkich wymagań. Bardzo cenią sobie ciszę i spokój, dlatego idealnie czują się w towarzystwie domatorów. Dosyć łatwo asymilują się do nowego otoczenia niezależnie od tego czy mieszkają w małym mieszkaniu czy dużym domu. Kociaki tej rasy są żywiołowe i energiczne natomiast z biegiem czasu stają się zrównoważone i spokojne. Zdecydowanie nie jest to rasa natrętna i krzykliwa. Są bardzo cierpliwe co jest dużym atutem w przypadku relacji z dziećmi. Charakterystyczne dla kotów tej rasy jest to, że nie lubią one noszenia na rękach.

Kwestie zdrowotne kotów brytyjskich

Koty brytyjskie są rasą, która cieszy się dobrym zdrowiem. Często jednak może wystąpić u nich szkodliwa dla zdrowia nadwaga. Koty te są łakomczuchami i niestety mają predyspozycje do tycia. Zbyt duża waga obciąży kocie stawy, dlatego warto zadbać o odpowiednią ich dietę. Bardzo często „Brytyjczyki” cierpią na kardiomiopatie przerostową, która jest poważną wadą serca. Przez wiele lat może to być choroba bezobjawowa jednak, aby wykluczyć tego typu wadę należy zakupić kotka w dobrej hodowli, która dba o wykonywanie odpowiednich badań genetycznych u kociaków. Koty brytyjskie mają krótki pyszczek przez co mogą mieć również problemy z kanalikami nosowo -łzowymi.

Kot brytyjski - pielęgnacja i żywienie

Koty tej rasy wymagają szczególnej uwagi, jeśli chodzi o kwestie żywieniowe. Ponieważ mają tendencję do tycia należy skrupulatnie dbać o ich odpowiednią dietę. Karma kotów brytyjskich powinna zawierać dużo mięsa i być doskonałej jakości. Obowiązkowym składnikiem w diecie kota jest również glukozamina, która ma dobry wpływ na stawy kota brytyjskiego. Warto również zadbać o odpowiednią suplementację, która pomoże w utrzymaniu świetnej kondycji kota.

Rasa ta nie jest wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację. Koty te cechuje wspaniałe futro, o które należy w odpowiedni sposób zadbać. W dobrej kondycji sierść kotków utrzyma regularne czesanie. Jednak w pielęgnacji futra wielkie znaczenie ma dieta kota. Uwagę warto zwrócić również na oczy, jeśli obficie łzawią należy je przemywać. Jak większość zwierząt domowych również i koty brytyjskie wymagają przycinania pazurków. Koty przyzwyczajone do tego zabiegu nie sprawiają żadnych trudności.