Rasy kotów:

Ragdoll

Ragdolle są jednymi z bardziej tajemniczych kotów domowych. Historia powstania tej rasy do dzisiaj budzi wiele kontrowersji. W latach 60 ubiegłego stulecia w stanie California miłośniczka kotów znalazła białą kotkę wyglądem przypominającą krzyżówkę angory i persa. Josephine po powrocie do zdrowia wydała na świat miot z niespotykaną cechą wiotczenia mięśni. Kociaki brane na ręce stawały się całkowicie bezwładne, stąd pochodzi ich nazwa ragdoll, która w języku polskim oznacza szmacianą lalkę. Do Europy rasa ta dotarła dopiero w roku 1981.

Ragdoll - opis rasy i wygląd

Ragdolle są dużymi i dosyć muskularnymi kotami. Masa dorosłych kotów w przypadku samców może dochodzić nawet do 10 kg natomiast samic aż do 6 kg. Pełną dojrzałość fizyczną rasa to osiąga dopiero w wieku 3-4 lat. Koty tej rasy mają nieco dłuższa tylne łapy, a więc osiągają postawę tzw. skośną. Kociaki mają lekko zaokrąglone uszy. Oczy ragdolli są intensywnie niebieskie i duże. Koty posiadają długi puszysty ogon. U ragdolli wyróżnia się trzy rodzaje umaszczeń – mitted, colourpoint, bicolour. Każdy z rodzajów natomiast może wystąpić w 10 odmianach kolorystycznych.

Charakter ragdolla

Ragdole są niesamowicie uległymi i pokornymi kotami. Przedstawiciele tej rasy bardzo mocno przywiązują się do właścicieli dopasowując się do ich stylu życia. Znane są z niemalże psiego charakteru. Jednocześnie ragdolle są bardzo inteligentne dzięki temu można nauczyć ich wielu sztuczek. Zabawy w aportowanie w przypadku tej rasy nikogo nie dziwią. Wszystko to sprawia, że rasa ta jest bardzo chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. Koty te wykorzystuje się również w terapiach. Są potulne i odporne psychicznie, ciężko wyprowadzić je z równowagi. Kochają dzieci, inne kotki oraz inne gatunki zwierząt. Ragdolle charakteryzuje głośne mruczenie, a zamiast miauczenia wydają one dźwięk podobny do płaczu dziecka. Kotki świetnie czują się w mieszkaniach i domach, są spokojne i nie skaczą, dlatego nie musimy obawiać się o zniszczenia w domu.

Kwestie zdrowotne ragdolli

Ze względu na wysoki wskaźnik pokrewieństwa ragdolle mają większe predyspozycje do chorób genetycznych. Przed zakupem należy w sposób dokładny zweryfikować pochodzenie kotka, aby uniknąć niemiłych sytuacji związanych z jego zdrowiem. Ponieważ ragdolle są dosyć dużymi kotami bardzo często cierpią na kardiomopatię przerostową. Dodatkowo mają predyspozycję do chorób układu moczowego, dziąseł oraz przyzębia. Obowiązkowe są regularne kontrole u lekarza weterynarii, aby wykluczyć rozwijanie szkodliwych dla zdrowia naszego kota chorób. Przeciętnie ragdolle dożywają wieku 15-19 lat. Wszystko zależy od tego z jakiej hodowli pochodzi kot i jaka jest jakość jego życia.

Ragdoll - pielęgnacja i żywienie

Mimo iż długa sierść ragdolla wydaje się mocno skomplikowana w pielęgnacji to w gruncie rzeczy tak nie jest. Oczywiście okrywa kota tej rasy wymaga regularnego szczotkowania, ale nie kołtuni się ani nie filcuje dzięki temu, że ragdolle nie mają podszerstka. Ich sierść jest bardzo miękka i gładka. Dokładniejszej uwagi wymagają miejsca za uszami, na karku i ogonie. Tam sierść jest dłuższa i warto przyłożyć się do skrupulatnego wyczesania tych miejsc.

Ragdolle nie mają specjalnych wymagań żywieniowych. Jednak odpowiednio zbilansowana dieta pozwala na utrzymanie kotka w dobrym zdrowiu. Dzięki temu ragdoll cieszy się dobrym samopoczuciem. Koty tej rasy powinny dostawać więcej pokarmu niż przeciętny kot ze względu na swoją wielkość. Najlepsza dieta dla ragdolla to taka w której znajduje się duży odsetek mięsa. Dodatkowo ważne jest, aby dostarczać kotu potrzebne witaminy i minerały.