Rasy psów:

Beagle

Beagle są to niewielkie psiaki myśliwskie, które dobrze czują się w aktywnym domu. Z natury są bardzo łagodnymi zwierzętami. Wymagają jednak wiele ruchu, który bezwzględnie powinniśmy im zapewnić. Beagle może być doskonałym towarzyszem jednak kluczowa jest odpowiednia socjalizacja oraz szkolenie. Bez tego pies z czasem zacznie nam sprawiać problemy. Rasa beagle jest najmniejszym ogarem, który wykorzystywany jest w polowaniach przy łapaniu niewielkiej zwierzyny. Jest psem myśliwskim, którego wyróżniają niewielkie rozmiary.

Beagle - opis rasy i wygląd

Suczka beagla osiąga w kłębie wysokość około 33 cm, natomiast samiec około 41 cm. Waga psiaków tej rasy waha się między 12, a 18 kg w zależności od płci oraz cech osobniczych. Są to psy, które posiadają silny grzbiet z szeroką klatką piersiową kończący się wysoko osadzonym ogonem. Duża głowa osadzona jest na szerokiej szyi. Charakterystyczne są również wiszące uszy zaokrąglone na końcach. Beagle mają krótką lecz gęstą sierść. Wzorzec dopuszcza różne rodzaje umaszczeń jednak tym najpopularniejszym jest zdecydowanie tricolor – biały z płowym i czarnym podpalaniem.

Pies rasy Beagle

Charakter Beagla

Jako rasa są to psy bardzo towarzyskie. Od wielu lat polowały one w stadach, dlatego nie najlepiej znoszą one rozłąkę. Chętnie spędzają czas w gronie opiekuna i towarzyszą mu w wielu czynnościach. Beagle kochają ruch i chętnie biorą udział we wszelkich aktywnościach. Charakterystyczną cechą beagla jest duży temperament. Ciągle musimy zapewniać mu nowe zajęcia, ponieważ psiak dość szybko się nudzi. Przedstawiciele tej rasy mają silny instynkt łowiecki, dlatego są mistrzem ucieczek. Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, aby pies chodził na smyczy, ponieważ podczas spaceru może on nie powrócić na naszą komendę. Beagle słyną z upartego charakteru. Powinniśmy wychowywać je w sposób konserwatywny.

Kwestie zdrowotne beaglów

Ponieważ beagle są psami myśliwskimi są odporne i stosunkowo zdrowe. O psiakach tej rasy mówi się, że są długowieczne. Zazwyczaj psiaki dożywają 16 roku życia. Niekiedy występują u nich choroby takie jak: dysplazja stawów biodrowych, problemy ze wzrokiem, czy padaczka. Beagle, aby utrzymać odpowiednią kondycję powinny długo przebywać na zewnątrz. Beagle bardzo często cierpią na schorzenia związane z chorobami oczu: jaskrę, czy zanikowe zmiany rogówki.

Beagle - pielęgnacja i żywienie

Rasa ta jest znana z dość dużego apetytu, dlatego w sposób szczególny musimy dbać o to aby dieta naszego pupila była zbilansowana. W kwestiach jedzenia są zachłanne i nie znają żadnych granic. Piesek spuszczony z oka jest w stanie zjeść wszystko. Może to skutkować poważną nadwagą oraz różnymi chorobami.

Beagle posiadają krótkie włosy, które mogą być uciążliwe dla nas ludzi. W praktyce może to oznaczać wbijanie się włosów w tapicerowane meble oraz dywany. Należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu psiaka co może zmniejszyć dolegliwość znajdującej się wszędzie sierści.

Pies rasy Beagle