Jakie informacje należy zdobyć przed wyborem kociaka?

Kociaki to bardzo urocze zwierzęta, które idealnie nadają się do domowego zacisza. Miłośnicy tych zwierząt bardzo często marzą o kocie konkretnej rasy. Istotny jest wygląd, barwa czy usposobienie. Każdy ceni sobie indywidualne cechy danej rasy. Kupując kociaka chcemy mieć pewność, że pochodzi on z miejsca, gdzie otaczany był prawidłową opieką. Niestety wiele hodowli nie dba należycie o kociaki. Priorytetem jest ilość sprzedanych kociąt i zyski. Bardzo często pochodzą one z „kazirodczych” związków przez co obciążone są groźnymi chorobami genetycznymi.

Hodowla kotów rasowych

Czy każda hodowla kotów gwarantuje nam zdrowe i piękne kotki?

Bardzo powszechny jest problem pseudo hodowli w Polsce. W roku 2012 w życie wszedł przepis w związku, z którym nastąpił wysyp wszelkiego rodzaju stowarzyszeń. Wiele z nich powstało tylko po to, aby kontynuować sprzedaż kociaków w typie rasy. Nieświadome osoby, które chcą obdarować kociaka domem bardzo często wchodzą w posiadanie zwierzaka, który z powodu wątpliwego pochodzenia obciążony jest chorobami genetycznymi.

Hodowla kotów rasowych

Po czym rozpoznać dobrą hodowlę kotów?

Przy zakupie kotka z hodowli kotów warto zachować czujność. Najważniejsze jest sprawdzenie, czy dana hodowla przynależy do odpowiednich federacji, które gwarantują odpowiednie pochodzenie kociaka. Musimy wiedzieć, że kociak, który opuszcza hodowlę musi mieć ukończone 12 tygodni. Odpowiedzialni hodowcy zwierząt podnoszą często ten wiek do 16 tygodni. Jest to czas, w którym u kociaka dochodzi do pierwotnej socjalizacji. Ten okres kot bezwzględnie powinien spędzić w towarzystwie mamy i rodzeństwa.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli kupujemy kociaka, który nie jest przeznaczony do dalszej kariery hodowlanej musi być on wykastrowany przed wyjściem z hodowli. Każdy zwierzak powinien trafić w nasze ręce z rodowodem. Jeśli kociak należy o rasy, która może być obciążona chorobami o podłożu genetycznym hodowca musi nam okazać komplet badań, które poświadczają, że kociak jest zdrowy. Warto wybierać kociaki, które dorastają w domowych hodowlach. Przebywanie z człowiekiem jest bardzo ważne w prawidłowym rozwoju kociaka. W ten sposób koty kształtują swoje zaufanie do ludzi. Aby zakup kota był w pełni legalny musi zostać podpisana dwustronna umowa kupna. Kociak powinien również otrzymać książeczkę zdrowia z jego historią medyczną. Warto wybierać hodowle, które czipują swoje zwierzęta. Nie jest to obowiązkowe jednak pomocne w przypadku wyrabiania paszportu lub zaginięcia kociaka. Odbiór kota powinien odbywać się wyłącznie w hodowli. Jest to kwestia regulowana prawnie. Bardzo ważny jest również kontakt z hodowcą po zakupie. Znacznie ułatwia nam odnalezienie się w nowej sytuacji.

Hodowla kotów rasowych