Rasy kotów:

Maine coon

Maine coony są najwcześniej poznaną, a zarazem największa rasą kotów. Jest to narodowa rasa Kanady, a jej powstanie związane jest z licznymi legendami. Jedna z nich głosi, że koty te są wynikiem krzyżówki kanadyjskich dzikich kotów z Angorami lub Persami, które przyjechały na statkach z kapitanem Coonem. Maine coony należą do kotów typu orientalnego, a klimat w jakim były zmuszone funkcjonować mocno je ukształtował. Srogie zimy i półdzikie tereny wyeliminowały najsłabsze osobniki i pozwoliły wzrastać w siłę kolejnym pokoleniom.

Maine coon - opis rasy i wygląd

Maine coony są bardzo masywnymi i dużymi kotami. Długie włosy, którymi są obdarzone dodatkowo potęgują wrażenie ich potężności. Samiec może osiągać wagę nawet 11 kg natomiast samica około 8 kg. Długość ciała kota wraz z ogonem wynosi metr. Charakterystyczne dla maine coonów są długie zakończone rysimi pędzelkami uszy.

Maine coony mają skośne i owalne oczy najczęściej w kolorach zielonym, złotym lub miedzianym. Na czole maine coona rysuje się wyraźne M. Klatka piersiowa jest szeroka, tułów umięśniony i masywny. Nogi są średniej długości zakończone dużymi okrągłymi stopami natomiast między opuszkami palców ich stopy są mocno owłosione. Ogon jest długi oraz puszysty.

 

Charakter maine coona

Mimo iż na pierwszy rzut oka maine coony wyglądają na całkiem groźne kociaki to w gruncie rzeczy mają one anielską duszę.  Są to koty, które uwielbiają towarzystwo ludzi, ale nie tylko. Są idealnym wyborem w przypadku rodzin z dziećmi i innymi zwierzętami. Jest to rasa, której nie przeszkadza nadmierny hałas i zgiełk. Maine coony są kotami, które lubią skupiać na sobie uwagę całego otoczenia. Lubią podporządkowywać sobie innych, więc bardzo ważną kwestią już od momentu narodzenia jest ich odpowiednie wychowanie. Koty zdecydowanie preferują zabawy i gonitwy na ziemi. Problemem nie jest dla nich również  chodzenie na smyczy czy aportowanie.

Kwestie zdrowotne maine coonów

Kupując maine coona warto zainteresować się jego genetyką. Pozwoli nam to na uniknięcie zakupu kociaka obarczonego chorobami genetycznymi. Ze względu na swoje rozmiary koty tej rasy narażone są na dysplazję stawów biodrowych. Częstych schorzeniem maine coonów jest również HCM tzw. kardiomiopatia przerostowa – poważna wada serca. Może ona spotkać zarówno młode kociaki jak i te w podeszłym wieku.

Rasa ta narażona jest również na chorobę zwalą torbielowatością nerek, która nie podlega leczeniu. Początkowo nie daje ona żadnych objawów natomiast później może ona rozwinąć się w niewydolność nerek. Maine coony mają również  skłonność do młodzieńczego zapalenia dziąseł. Genetycznie koty te są obciążone predyspozycjami do wgłobienia jelit, które w sytuacji nie podjęcia na czas leczenia może prowadzić nawet do śmierci.

Maine coon - pielęgnacja i żywienie

Pielęgnacja maine coona w zasadzie ogranicza się do rozczesywanie sierści oraz przycięcia pazurów i pielęgnacji uszu. Sierść maine coona jest wodoodporna, ponieważ składa się z dwóch warstw – podszerstka oraz włosów okrywowych. Należy pamiętać o jej regularnej pielęgnacji, aby uniknąć tworzeniu się kołtunów. Szczególnej uwagi wymaga rozczesywanie ogona.

 Koty tej rasy nie wymagają stosowanie szczególnej diety. Ważne jest natomiast, aby ich karma w swoim składzie posiadała odpowiednie porcje białka, tłuszczy oraz innych składników pokarmowych. Dieta maine coonów może być oparta tylko i wyłącznie na suchej karmie natomiast zdrowym urozmaiceniem jest podawanie im surowego mięsa. Dodatkowo możemy wprowadzić do diety kotów jogurty oraz biały ser.