Jak przygotować się do podróży z psem?

Posiadacze czworonożnych przyjaciół nie tylko mieszkają z nimi, ale również i podróżują. To zrozumiałe, że będąc z psem na co dzień chcemy go również mieć u swojego boku podczas naszych wyjazdów. Rozłąka z właścicielem jest stresującym przeżyciem dla naszego przyjaciela. My również mamy pewność, że nasz psiak jest w dobrych rękach. Taki wyjazd z całą pewnością wymaga specjalnej organizacji, jednak nie jest to niczym skomplikowanym. Odpowiednio zorganizowana podróż będzie przyjemna zarówno dla nas jak i dla psiaka.

Na co zwrócić szczególną uwagę organizując wyjazd z psem?

Pierwszą podstawową kwestią o jakiej musimy pomyśleć organizując jakikolwiek wyjazd z psem jest miejsce. Otóż nie każdy hotel czy apartament akceptuje obecność zwierząt. Musimy znaleźć miejsce, gdzie nasz czworonożny przyjaciel będzie mile widziany.

Bardzo ważną kwestią jest również środek transportu. Obecnie w większości środków lokomocji nie ma większych problemów, jeśli chodzi o obecność psa, jednak należy spełnić określone zasady. Bardzo ważny jest kaganiec w przypadku psów, których mogą obawiać się inni podróżnicy. Nasz psiak powinien być na smyczy albo znajdować się w transporterze. Pomaga to uniknąć wielu niezręcznych sytuacji.

Miejsce wybrane i co dalej?

Podróż z czworonogiem może okazać się wyzwaniem. O ile nasz pies nie stwarza żadnych problemów podczas transportu mamy bardzo komfortową sytuację. Jednak wszystko zależy od tego jaki środek transportu wybieramy. Oczywiście najbardziej wygodnym i wymagającym jak najmniejszej organizacji jest samochód. Jeśli jednak wybieramy samolot sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Wtedy musimy dosyć skrupulatnie przemyśleć naszą podróż. Najpierw musimy sprawdzić jakie wymagania co do transportu zwierząt ma dana linia lotnicza. Niektóre linie lotnicze dopuszczają możliwość podróży psa na pokładzie w przypadku psów małych lub tzw. psich asystentów. Jednak zdarza się również, że pies musi podróżować w luku bagażowym. W takiej sytuacji pies powinien być umieszczony w specjalnej klatce. Tak samo wygląda sytuacja w innych środkach transportu.

Czy warto podróżować z psem?

Podróż z psiakiem nie jest rzeczą niemożliwą. Wymaga od nas nieco konsekwencji i organizacji. Podstawową kwestią jest zadbanie zarówno o komfort swój jak i psiaka. W końcu ma to być dla nas czas odpoczynku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, że podejmując decyzję o wyjeździe decydujemy się jednak na pozostawienie psiaka pod opieką kogoś innego.

Urlop z psem – o czym musimy pomyśleć?

Kiedy przebrniemy już przez temat samej podróży musimy się skupić na innych kwestiach. Podstawowa kwestia to zorientowanie się, gdzie na miejscu znajdziemy lekarza weterynarii. Oczywiście lepiej, żeby wizyta u niego nie była konieczna, jednak lepiej mieć taką informację w zanadrzu. Bezapelacyjnie musimy wybrać odpowiednią plażę, jeśli jedziemy nad morze. Warto również poszukać restauracji na miejscu, które tolerują u siebie obecność zwierząt. Nasz psiak powinien mieć na taki wyjazd klatkę, ponieważ jeśli zechcemy zostawić go samego w hotelowym pokoju lub apartamencie lepiej na ten czas zostawić psiaka w klatce. Pamiętajmy, że jest to zupełnie nowe dla niego miejsce i nie wiemy jak się w nim zachowa.