Rasy psów:

Yorkshire terrier

Yorki są bardzo żywymi i bystrymi psiakami, które na co dzień potrzebują dużej porcji ruchu. Często postrzegamy te psiaki jako psy ozdobne. W ostatnich dekadach rasa ta zyskała ogromną popularność. Rola która została im narzucona niekoniecznie się sprawdza. Yorki jako typowe teriery są pewne siebie i brawurowe. Nie boją się psów większych od siebie i dość często to pokazują. Oczywiście nie mają z nimi szans jeśli chodzi o starcie siłowe.

Pies rasy Yorkshire terrier

Yorkshire terrier - opis rasy i wygląd

Yorki są małych rozmiarów pieskami. Rasa powstała w połowie XIX wieku, a jej zadaniem było tępienie w domach szczurów i myszy. Uważane były za lepsze od kotów w kwestii polowania na myszy. Dzisiaj jednak mają zupełnie inne zadanie. Według wytycznych FCI jest to rasa, która osiąga w kłębie do 20 cm niezależnie od płci. Waga psiaka natomiast nie powinna przekraczać 3,2 kg. Ich włosy są ciemnostalowo – niebieskie. Sierść na klatce piersiowej jest intensywnie podpalana.

Pies rasy Yorkshire terrier

Charakter yorka

Przedstawiciele tej rasy uwielbiają towarzystwo oraz zabawę. Jest idealny piesek dla dzieci. Yorki są upartymi psiakami, dlatego tradycyjne szkolenie ich może nie przynieść pożądanych skutków. Koniec końców psiak i tak będzie chciał zrobić wszystko po swojemu. Nowych komend oraz sztuczek powinniśmy uczyć psiaka podczas zabawy motywując je w odpowiedni sposób. Jako że yorki są przedstawicielami teriera powinniśmy pamiętać o tym, że wychowanie ich wymaga konsekwencji w działaniu. Są to psiaki w których drzemie zaskakująca pewność siebie oraz odwaga. Jest to rasa bardzo żywiołowa i temperamentna. Yorki bardzo chętnie pokazują na co je stać. Są aktywne co przekłada się na spędzaniu czasu na zabawach i spacerach. Poza tym są to psiaki bardzo inteligentne, które chłoną przekazywaną im wiedzę z łatwością.

Kwestie zdrowotne yorków

Mimo iż yorki są jedną z najchętniej wybieranych ras wśród miłośników zwierząt. należy liczyć się z  tym, że jak każda inna rasa również i ta zapada na typowe dla niej schorzenia. Pieski tej rasy bardzo często chorują na liczne choroby oczu, wśród nich można wymienić takie jak: zapalenie spojówek, zaćma, obecność dodatkowych rzęs i wiele innych. Jako, że yorki są rasą delikatną bardzo często diagnozuje się u nich problemy z narządami ruchu, np. popularną dysplazję stawów biodrowych. Częstymi chorobami spotykanymi u przedstawicieli tej rasy są również: zaburzenia endokrynologiczne, zaburzenia układu krążenia czy choroby układu oddechowego.

York - pielęgnacja i żywienie

Szata yorka bardzo przypomina strukturę naszego włosa. Pieski tej rasy nie posiadają podszerstka. Nie należy zapominać o pielęgnacji. Kąpiele psa tej rasy powinny odbywać się nie częściej niż raz w miesiącu, chyba że zachodzi taka potrzeba. Psią sierść powinno się umyć specjalnym szamponem, a następnie nałożyć odżywkę. Sierść należy rozczesać miękką szczotką i osuszyć. O sierść yorka musimy dbać czesząc ją i związując tak, aby nasz psiak nie cierpiał z powodu poplątanych włosów.

Aby piesek mógł cieszyć się doskonałym zdrowiem musimy dbać o odpowiednią pielęgnację i zbilansowaną dietę. Wybór odpowiedniej karmy musimy oprzeć na jego indywidualnych potrzebach oraz zapotrzebowaniu na składniki odżywcze. Potrzeby psiaka w zakresie suplementacji zmieniają się wraz z wiekiem pieska, jego wagą oraz poziomem aktywności fizycznej.

 

Pies rasy Yorkshire terrier

Dorosły psiak w wieku 12 miesięcy zazwyczaj potrzebuje jednego posiłku dziennie. Zazwyczaj psiak w tym wieku osiąga około 3 kg. W diecie yorka powinno znajdować się około 100 g mięsa, otręby, warzywa, ryż oraz makaron. Możemy przygotowywać posiłki sami lub postawić na gotową karmę. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przygotowywanie posiłków musimy pamiętać o tym, aby dieta była bogata w chude mięso.