Rasy psów:

Maltanczyk

Maltańczyk zwany również biszonem maltańskim jest jedną z popularniejszych obecnie ras. Jest to piesek niewielkich rozmiarów o białej jedwabistej sierści. Na pozór przypomina maskotkę, jednak wyróżnia się wielką osobowością wśród innych ras. Jest to zdecydowanie pies do towarzystwa.

Przedstawiciele tej rasy potrzebują uwagi swoich właścicieli, uwielbiają zabawę. Tak jak i w przypadku innych psów tak i u maltańczyków bardzo ważne jest szkolenie. Zazwyczaj ta kwestia nie sprawia problemów, jednak bezwzględnie musimy pamiętać o tym, aby go nie zaniedbywać.

Maltańczyk - opis rasy i wygląd

Maltańczyki mają białą sierść. Wzorzec rasy nie dopuszcza, aby pies tej rasy posiadał jakiekolwiek łaty, czy inne kolory sierści. Oprócz koloru sierści warto zaznaczyć, że jest ona długa. Może osiągać długość nawet 20 cm. Szata maltańczyka musi być prosta. Jego sierść jest gładka oraz jedwabista w dotyku.

Maltańczyki są niewielkimi psiakami, które w kłębie nie mogą przekraczać 25 cm. Budowa ciała psiaka jest smukła i nieco wydłużona. Według wzorca maltańczyk powinien mieć o jedną trzecią dłuższy tułów od swojej wysokości. Uszka psiaka powinny być wiszące i przylegające. Uszy psiaka są porośnięte długą białą sierścią. Jeśli chodzi o wagę psiaka, wzorzec zakłada wartości pomiędzy 3, a 4 kg. Jednak kwestia ta jest również zależna od płci psiaka.

Charakter maltańczyka

Maltańczyki są psami o wielkiej osobowości. Bardzo cenią sobie aktywność. Potrzeba ruchu jest proporcjonalna do ich rozmiarów. Nie musimy zapewniać im aktywności takiej jak psom z dużych ras. Jednak decydując się na tą rasę musimy zdawać sobie sprawę z tego, że spacery to za mało. Przedstawiciele tej rasy są psami bardzo inteligentnymi, które szybko się uczą. Jednak musimy pamiętać, że psiaków nie powinno się pozostawiać samym sobie. Ich znudzenie i brak opieki może doprowadzić do tego, że elementy wyposażenie naszego domu zostaną zniszczone. Mając psiaka tej rasy musimy skrupulatnie zadbać o jego rozwój. Maltańczyki nawiązują silną relację ze swoimi opiekunami. Są bardzo inteligentne, dlatego w każdym wieku są w stanie czegoś się uczyć. Nie są to głośne psiaki, jednak są w stanie zaalarmować opiekuna w razie potrzeby. Są serdeczne w stosunku do obcych i bardzo łatwo wzbudzić ich zaufanie.

Kwestie zdrowotne maltańczyków

Jest to rasa, która nie jest obciążana chorobami genetycznymi. Mogą przydarzyć się wypadki w wyniku, których dla psiaka wypadnie rzepek, jednak są to dosyć rzadkie przypadki. Pod sierścią maltańczyka nie ma podszerstka, dlatego na dłuższe spacery warto zaopatrzyć go w ubranie ochronne. W czasie upałów musimy pamiętać, aby zapewnić mu cień i wodę. Jednak temperatury wysokie są mniej uciążliwe dla psów co temperatury niskie.

Chorobą jaka może się przydarzyć tej rasie może być syndrom WSDS – shaker dog syndrom, który potocznie nazywany jest zespołem drżenia białych psów. Choroba polega na pojawieniu się drgawek. Problemy zdrowotne dotyczą w dużej mierze maltańczyków miniaturek. Mogą wystąpić u nich wady serca, problemy ze spojówkami, a także kamień na zębach.

Maltańczyk - pielęgnacja i żywienie

Pielęgnacja maltańczyka powinna skupiać się na sierści psiaka, która jest dość wymagająca. Sierść powinna być regularnie czesana, aby pozbyć się kołtunów i wszelkich zabrudzeń. Regularnie powinniśmy korzystać z usług groomera, który zadba o jego szatę. Włosy u tej rasy rosną przez całe życie tak jak u człowieka, a więc wymagają one szczególnej pielęgnacji.

Maltańczyki chociaż niewielkich rozmiarów mają ogromny apetyt. Nawet najedzone psiaki upominają się o jedzenie. Mimo tego psiak nie powinien jeść więcej niż tego potrzebuje. W jego diecie powinna znaleźć się sucha karma dobrej jakości, a także suplementy witaminowe i wartościowe smakołyki. Dzięki temu psiak będzie miał piękną oraz zdrową sierść. Do zbilansowanej diety naszego psa można dołączyć również zmielone, chude mięso, ryż oraz warzywa.