Jak zadbać o odpowiednie zdrowie naszego kota?

Opieka nad kotem to pojęcie nieco złożone. Aby nasz kot cieszył się dobry zdrowiem przez długie lata należy w odpowiedni sposób zadbać o jego dietę. Jednak nie tylko dieta składa się na zachowanie dobrej kondycji fizycznej u naszego kotka. Musimy spełnić wiele innych wymagań, aby nasz pupil był zdrowy i szczęśliwy.

O co należy zadbać, aby nasz kot był zdrowy i zadowolony?

Oprócz właściwej diety powinniśmy zadbać o wiele innych kwestii. Jedną z nich jest zabawa. Dla kotów jest ona bardzo ważna. Sprawia im bardzo dużo przyjemności. Od młodego wieku aż do podeszłego naszego kociaki powinny się bawić. Zabawa niesie ze sobą również korzyści zdrowotne. Dbając o to, aby nasz kot był ciągle w ruchu gwarantujemy mu dobrą kondycję i utrzymanie zdrowej sylwetki. Dodatkowo zabawa wpływa na pobudzenie naturalnych instynktów łowieckich kota.

Zdrowie kotów

Jakie korzyści płyną z zabawy?

Już 20 minut codziennej zabawy z kotem zapewnia mu pozytywne korzyści dla jego zdrowia. Poza zapewnieniu kotu stymulacji fizycznej i umysłowej zabawa z kotem wzmacnia również więź między nami, a naszym zwierzakiem. Musimy zadbać o odpowiednią aktywność zwłaszcza w przypadku kotów, które nie wychodzą na spacery. Takie zwierzaki potrzebują dłuższej zabawy, aby mogły zachować odpowiednią kondycję.

O czym należy pamiętać, aby nasz kot cieszył się dobrym zdrowiem?

Aby nasz kotek mógł cieszyć się dobrą kondycją powinniśmy również zadbać o jego czystość. Szczególnie ważna jest higiena oczu, uszu oraz nosa. Powinniśmy pilnować tego, aby w tych miejscach nie było żadnych wydzielin ani ran. Bardzo ważny jest również dobry stan jamy ustnej. Dziąsła powinny być różowe lub czarne, a na zębach nie powinny znajdować się żądne osady i kamień. Kolejną bardzo ważną kwestią jest odpowiedni stan sierści naszego przyjaciela. Powinna ona być błyszcząca i czysta.

Czy kota można kąpać?

Powszechnie panuje przekonanie, że kotów nie powinno się kąpać. Zdecydowana większość mruczków za tym nie przepada. Koty uchodzą za bardzo czyste zwierzaki, które same dbają o swoją higienę. Jednak w wielu przypadkach zachodzi potrzeba poddania kociaka prawdziwej kąpieli. Mimo panujących mitów – koty można kąpać. Jednak kocia kąpiel nie jest zalecana zbyt często. Należy ją wykonać tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Naszego kociaka możemy wykąpać tylko wtedy, kiedy ma on problemy skórne, na jego sierści pojawiły się kołtuny, sierść jest mocno zabrudzona. Kot nie posiada okrywy włosowej, ma on problemy z samodzielną pielęgnacją.

W wielu przypadkach decyzja o kąpieli kota podyktowana jest jego rasą – im kot ma dłuższą sierść tym szybciej i łatwiej się ona brudzi i wymaga kąpieli (np. koty perskie)

Jak zadbać o dobre życie naszego kociaka?

Odpowiednia pielęgnacja jest warunkiem utrzymania kota w odpowiedniej kondycji. Nasze zwierzę jest dla nas bardzo ważnym członkiem rodziny, dlatego zależy nam na tym, aby przez długie lata cieszył się dobrym zdrowiem. Dlatego tak bardzo ważna jest odpowiednia dieta i pielęgnacja naszego kociaka.