Żywienie psów jest niezwykle ważne z punktu widzenia utrzymania przez czworonoga odpowiedniego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. O żywieniu psów powstają książki, warsztaty, a nawet szkolenia. Każdy właściciel powinien znać podstawy karmienia swojego pupila.

Dieta dopasowana do potrzeb psa

Każda dieta powinna być dobrana do indywidualnych preferencji oraz potrzeb psiaka. Nie warto natomiast mieszać stylów odżywania psa, ponieważ do trawienia każdego z tych pokarmów potrzebne jest inne PH w żołądku psiaka. Takim postępowaniem możemy zapewnić naszemu pupilowi rewolucje żołądkowe. Podawanie psu pokarmów nieodpowiednich sprawia, że jest on najedzony natomiast nie odżywiony. Najważniejsze jest dostarczanie naszym pupilom odpowiednich dla ich rozwoju składników odżywczych.

Żywienie psów

Karma mokra

Inna formą diety jest karma mokra. Sama nazwa wskazuje, iż w tym przypadku karma zawiera dużą ilość wody. Jest to smakowity kąsek dla psiaków, ponieważ zachęca ich zapach tego smakołyku. Niestety za ten wspaniały zapach odpowiadają liczne wzmacniacze smaku. Wiele produktów tego typu nie jest dobrych dla zdrowia naszych psiaków.

Karma sucha

Pozornie najłatwiejszą opcją karmienia psów jest sucha karma. Na rynku jest ogromny wybór karm suchych. Producenci prześcigają się w ilości mięsa w składzie, a także różnorodnych dodatków, które wspomagają właściwy rozwój psów. Dobranie właściwej dla naszego psa karmy wcale nie jest prostą sprawą. Najlepszym, a zarazem najzdrowszym wyborem jest karma sucha, gdzie mięso przoduje jako główny składnik. Taki rodzaj diety jest jednym z łatwiejszych i najwygodniejszych dla właściciela.

Żywienie psów

Dieta oparta na produktach surowych

Bardzo często karmienie psiaków surowym mięsem budzi wiele kontrowersji. Wciąż dominuje przekonanie, że pies, który żywi się w ten sposób przejawia agresję. Dieta oparta na produktach surowych składa się z mięsa, podrobów. Skomponowanie takiej diety na początku nie jest łatwe. Nie wystarczy kupić mięso i podać je dla psiaka. Taka dieta powinna opierać się na podawaniu psiakowi tego co my uznajemy za odpady z mięsa. Tłuste kawałki, żylaste mięso to właśnie to powinno znaleźć się w psiej misce.

Żywienie psów