Rasy psów:

Golden retriver

Golden retriver jest wesołym i przyjacielskim psiakiem. Jest to rasa bardzo popularna i ceniona na całym świecie. Są to bardzo inteligentne psiaki, które bardzo chętnie współpracują z człowiekiem. Goldeny są bardzo rodzinnymi psami, które chętnie są wybierane przez rodziny z dziećmi. Psiaki doskonale wpisują się w ten obraz.

Golden retriver - opis rasy i wygląd

Budowa ciała golden retrivera jest zwarta i mocna. Pies ten ma szeroką klatkę piersiową, prosty grzbiet, a także gruby i mocny ogon. Szeroka głowa jest proporcjonalna do ciała psiaka. Golden retriver ma długą i prostą sierść, a także obfity i gęsty podszerstek. Wzorzec pozwala na spektrum sierści złotej od jasnej po ciemną. Dopuszczalne mogą być również białe włosy na piersi psiaka.

Dorosły psiak mierzy od 56 do 61 cm natomiast suka jest nieco drobniejsza i delikatniejsza. Wysokość w kłębie zamyka się w przedziale 51-56 cm. Psiaki tej rady ważą zazwyczaj od 25 kg do 34 kg. Jest to kryterium zależne od płci i cech indywidualnych.

Pies rasy Golden retriver

Charakter golden retrivera

Jest to rasa idealna dla rodzin z dziećmi. Jednak rasa to ma burzliwe początki swojego istnienia, ponieważ była wyhodowana do polowań. Przyniosło to skutki dla charakteru psiaka. Goldeny są psami ciepłymi i otwartymi. Uwielbiają kontakt z człowiekiem i są niezwykle przywiązane do swoich opiekunów i ich rodzin. Ponadto psy tej rasy są bardzo wrażliwe, dlatego powinniśmy pamiętać o tym, aby traktować je z łagodnością. Nie jest to rasa przeznaczona dla osób nerwowych i twardych. Takie metody wychowania niestety nie sprawdzają się u psów tej rasy. Krzyk lub ostra reakcja opiekuna może mieć negatywne skutki dla psychiki psiaka. Szkolenie tej rasy nie jest trudne. Ponieważ goldeny są niezwykle posłuszne w stosunku do swoich właścicieli kluczowe dla niego jest spełnianie oczekiwań swojego pana. Bardzo często rasa ta jest wykorzystywana w tzw. dogoterapii, a także jako pies pomocnik, który pomaga w poszukiwaniu ofiar katastrof.

Kwestie zdrowotne golden retriverów

Przedstawiciele tej rasy lubią pracować, a więc bezczynność nie jest u nich wskazana. Ponieważ rasa ta powstała w celach myśliwskich psiaki są odporne. Gęsty podszerstek gwarantuje im świetną ochronę przy każdej temperaturze.

Jedną z kluczowych dolegliwości psiaków tej rasy jest dysplazja stawów biodrowych. Bardzo niebezpieczny może być również skręt żołądka, któremu musimy zapobiegać dzieląc psu posiłki na mniejsze porcje. Golden retriver powinien unikać wysiłku przynajmniej do godziny po zjedzonym posiłku. Powinniśmy nauczyć psiaka zasady w myśl której po jedzeniu jest czas na odpoczynek. Wśród najpopularniejszych chorób jakie mogą dotknąć tej rasy są postępujący zanik siatkówki, zaćma, entropium, ektropium. Bardzo niebezpieczna dla psiaków może być zaćma, która w konsekwencji może prowadzić do utraty wzroku przez psa. Bardzo często w przypadku tej rasy dochodzi do nadwagi, która przekłada się na problemy z układem ruchu.

Golden retriver - pielęgnacja i żywienie

Pielęgnowanie sierści golden retrivera jest łatwa. Mimo iż sierść jest dosyć długa nie sprawia większych trudności pod warunkiem, że jest regularnie szczotkowana. Bardzo ważne w pielęgnacji psa jest dbanie o jego uszy oraz uzębienie aby zapobiec stanom zapalnym. Sierść gwarantuje tej rasie odporność na chłód, jednak latem temperatury mogą być uciążliwe dla tej rasy.

Bardzo ważną kwestią jest dobranie odpowiedniej diety już na etapie dorastania psiaka. Najlepszą opcją będzie pokarm, który nie dostarczy na raz dużej dawki kalorii. Należy starannie wybrać odpowiednią karmę, która gwarantuje naszemu psiakowi odpowiedni przyrost wagi bez ryzyka przyrostu wagi. Są to psy, które uwielbiają jedzenie, dlatego mogą mieć skłonności do nadwagi.

Pies rasy Golden retriver