Rasy psów:

Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie to przedstawiciele rasy bardzo inteligentnej, posłusznej oraz bardzo odważnej. Pies bardzo mocno przywiązuje się do właściciela. Owczarki niemieckie cenią sobie aktywność i zabawę. Ich średnia długość życia waha się między 10, a 13 lat. Owczarki niemieckie są bardzo mądrymi psami nic więc dziwnego, że są wykorzystywane w terapii, ochronie czy pracy w Policji.

Owczarek niemiecki - opis rasy i wygląd

Owczarki niemieckie to przedstawiciele dość sporej rasy. Dorosłe psy osiągają powyżej 60 cm wysokości, a także około 40 kg wagi w zależności od płci. Ta rasa występuje jako psy długowłose oraz krótkowłose. Mogą mieć też różne barwy: szarą, jasnoszarą, czarną z podpaleniem w odcieniu czerwonym, żółtym i płowym. Bardzo ważną kwestią jest również kolor oczu, które muszą być jak najciemniejsze. Owczarki o jasnych oczach nie są uznawane za zgodne z wzorcem rasy. Bardzo często nazywane „wilkami”. Budowa jego ciała jest harmonijna, średniej wielkości. Klatka piersiowa owczarka niemieckiego jest głęboka, grzbiet wydłużony, a zad spadzisty. Są to psy, które posiadają małą głowę, wprost proporcjonalną do reszty ciała, a także stojące oraz szpiczaste uszy. Wysokość suk w kłębie osiąga około 55-65 cm, natomiast psów 60-65 cm. Idealną masą ciała, którą mogą osiągać psy tej rasy to 22-32 kg w zależności od płci.

Owczarek niemiecki

Charakter owczarka niemieckiego

Chociaż z pozoru wyglądające na groźne owczarki niemieckie są psami, które są niezwykle czułe i przywiązane do członków swojej rodziny. Są bardzo lojalnymi zwierzakami, które swoich właścicieli obdarzają ogromnym zaufaniem. Poza inteligencją cechuje je również duży spryt. Jest to rasa, która zdecydowanie lubi się uczyć i rozwijać. Są to jedne z najbardziej posłusznych ras psów, dlatego stworzone są do nauki rozmaitych umiejętności. Potrafią dostosować się do wielu form treningu.  Potrzebują one bardzo dużej dawki ruchu w ciągu dnia. Do tego niezbędna jest odpowiednia dieta bogata w składniki odżywcze cenne dla psa. Żadna inna rasa psa nie może być wykorzystywana do tak różnorodnych celów. Na całym świecie owczarki niemieckie przodują jako psy służbowe.

Kwestie zdrowotne owczarków niemieckich

Wraz z dość szybkim wzrostem popularności owczarków niemieckich wzrosła znacznie liczba schorzeń jakie mogą wystąpić u psiaków. Jedną z takich przypadłości jest dysplazja stawu biodrowego, dotyka niestety duży odsetek piesków tej rasy. Kolejnymi chorobami również związaną ze stawami jest dysplazja stawu łokciowego, zwyrodnieniowe zwężenie kanału lędźwiowo – krzyżowego, które w konsekwencji może prowadzić do paraliży. Często zdarzają się również schorzenia oczu, a także alergie.

Owczarek niemiecki - pielęgnacja i żywienie

Bardzo ważną rolę w tej kwestii odgrywa sposób życia psiaka. Psy, które na co dzień prowadzą aktywny tryb życia mają wyższe zapotrzebowanie energetyczne niż te które więcej czasu spędzają na odpoczynku. W zbilansowanej diecie owczarka niemieckiego bez względu na aktywność nie może zabraknąć białek, substancji mineralnych oraz witamin, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju psiaka. Najważniejszym źródłem białek jest mięso, które powinno stanowić 70% pożywienia. Możemy je dostarczyć w postaci karmy suchej, przygotowanego przez nas samodzielnie posiłku,  a także podawać mięso na surowo. Pozostałą część diety powinny stanowić warzywa oraz owoce, które zaopatrują organizm w witaminy i minerały ważne dla zdrowia i dobrej kondycji psiaka.

Owczarek niemiecki