Pies jest dla każdego posiadacza członkiem rodziny, dlatego chcemy dbać o niego jak najlepiej. Aby był z nami możliwie jak najdłużej musimy w odpowiedni sposób zadbać o jego zdrowie i odpowiednią kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. Dbając o psa we właściwy sposób zapewniamy mu prawidłowy rozwój. Jak zatem dbać o psa, aby zapewnić mu długie i dobre życie?

Odrobaczanie psa

Podstawową kwestią w dbaniu o dobre zdrowie naszego pupila jest odrobaczanie. Zarówno latem jak i zimą musimy zadbać o to, aby odrobaczać naszych czworonożnych przyjaciół. Przekonanie, że zimą pasożyty nie rozwijają się jest błędne. Ujemne temperatury niestety nie docierają do wszystkich miejsca na ziemi co oznacza, że infestacje pasożytami są również możliwe zimą. Psa powinniśmy odrobaczać co pół roku – jest to zupełne minimum i dotyczy tylko psów, które nie kontaktują się z innymi psami. Niestety badania wykazały, że odrobaczanie tylko trzy razy w ciągu roku nie wystarcza. Zaleca się, aby psy były odrobaczane raz na kwartał.

Profilaktyka przeciw kleszczowa

Każdy posiadacz psa wie, czym są kleszcze i w jaki sposób mogą zaszkodzić naszym pupilom. Choroba odkleszczowa rozwija się u psa po złapaniu kleszcza. Wówczas u psów obserwujemy osłabienie, brak apetytu oraz wysoka gorączka. Aby zminimalizować ryzyko złapania kleszcza, a w efekcie choroby odkleszczowej należy stosować odpowiednie preparaty owadobójcze. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, np. krople przeciw pasożytom, które podaje się na skórę lub obroże, które odstraszają kleszcze. Jednak warto pamiętać, że żadne środki nie dają nam stuprocentowej pewności, iż do zakażenia nie dojdzie. Dlatego ważne jest, aby po każdy spacerze dokładnie sprawdzać w jakim stanie jest skóra naszego pupila i czy nie złapał on żadnego kleszcza.

Szczepienia psa

Raz w roku powinniśmy poddać naszego pupila szczepieniu na wściekliznę. Udając się na wizytę w celu szczepienia jednocześnie mamy świetną okazję do wykonania corocznego bilansu psa i skontrolowania stanu jego zdrowia. Oprócz popularnych szczepień na wściekliznę należy wykonać szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym.

Badanie krwi u psa

Raz w roku należy wykonać u naszego psiaka badanie krwi. Dzięki temu możemy dużo wcześniej dowiedzieć się o rozwijającej się chorobie, z którą będzie można skutecznie walczyć. Poza tym musimy pamiętać o regularnym kontrolowaniu o psiaka moczu. Tak samo jak i w przypadku ludzi pies powinien być na czczo, ponieważ tylko taka krew nadaje się do dalszej diagnostyki. Dzięki takiemu badaniu weterynarz jest w stanie ocenić poziom glukozy, funkcjonowanie nerek czy wątroby.

Zdrowie psów

Odpowiednia dieta

Odpowiednie zdrowie psa oraz jego funkcjonowanie i rozwój gwarantują odpowiednio zbilansowana dieta. Właściciele psów powinni pamiętać bezwzględnie o nieprzekarmianiu ich. W przypadku niektórych ras będzie to groźniejsze, ponieważ są mało aktywne fizycznie, a nadmierne dokarmianie może szybko doprowadzić do nadwagi. Aktywność fizyczna u psiaków jest wskazana, a wręcz konieczna. Każdy piesek powinien mieć dostęp do regularnych spacerów, wpływa to pozytywnie na odporność zwierzaka.

Zdrowie psów