Pielęgnacja naszego psiaka jest bardzo ważna. Powinien o tym pamiętać każdy posiadać czworonożnego przyjaciela. Aby nasz pies pozostawał w dobrej kondycji nie wystarczy tylko podawanie mu posiłków. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja.

Jak zadbać o prawidłową pielęgnację psa?

Prawidłowa pielęgnacja nie opiera się wyłącznie na rozczesywaniu sierści. Aby nasz pupil cieszył się zdrowiem i doskonałym wyglądem musimy zadbać o jego sierść, oczy, uszy itd. Do pielęgnacji zaliczyć można również regularne wizyty u lekarza oraz odpowiednio dobraną dietę. Dbanie o naszego psiaka powinniśmy rozpocząć już od pierwszych chwil jego życia. Odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwala nam zachować w dobrej kondycji sierść, pazury oraz uszy naszego psiaka. Oczywiście ma to wpływ na samopoczucie psa. Psy o długiej sierści wymagają od nas większej uwagi natomiast psiaki z sierścią krótszą wystarczy wyczesywać raz lub dwa razy na tydzień.

Jakie zabiegi powinno się wykonywać regularnie u psów?

Podstawą w pielęgnacji psiaka jest oczywiście kąpiel. Pierwsza kąpiel powinna być wykonana do czasu, kiedy pies zdobędzie podstawowe szczepienia. Jeśli nasz pupil czymś się zabrudzi to możemy użyć do wytarcia mokrych chusteczek.

Obowiązkowymi zabiegami jest skracanie pazurków, czyszczenie uszu i oczu. Pierwsze zabiegi z pewnością będą dla psa stresujące i trudne, jednak należy go z tym oswoić. Jest to podstawa w psiej pielęgnacji. Zabiegi pielęgnacyjne to nie tylko kwestia estetyki. Mają one wpływ również na zdrowie i samopoczucie psa. Bardzo ważna jest jednak kwestia wykonywania ich w sposób prawidłowy.

Pielęgnacja psów z fałdami skórnymi

Psy, które posiadają charakterystyczne zmarszczki są nietypowe i przepiękne (np. Mops, Buldog francuski czy Shar pei). Jednak posiadania takich psiaków wiąże się z dodatkowym obowiązkiem. Otóż posiadanie tej specyficznej skóry niesie ze sobą pewne zagrożenia. Przez pasożyty, które mogą się rozwijać pod skórnymi fałdkami mogą pojawić się u psiaka infekcje. Pocieranie fałd skórnych powoduje podrażnienia i przetarcia w których z czasem mogą pojawiać się infekcje grzybicze. Dlatego bardzo ważne jest, aby obserwować tego typu rany i regularnie je oczyszczać.