Rasy kotów:

Koty perskie

Koty perskie są jedną z najwcześniej rozpoznanych ras kotów. Swoją nazwę zawdzięczają swoim przodkom, którzy pochodzą z Persji, czyli dzisiejszego Iranu. Mimo to obecne koty perskie nie wykazują genetycznych powiązań ze swoimi przodkami.

Koty perskie - opis rasy i wygląd

Koty perskie są przykładem jak można zmienić wygląd danej rasy pod wpływem rygorystycznej selekcji hodowlanej. Przedstawiciele rasy persów to koty średniej oraz dużej wielkości. Osiągają masę ciała, która waha się od 3,5 kg - 4 kg, a w szczególnych przypadkach nawet do 7 kg. Bardzo gęsta sierść dodaje im pozornie większych rozmiarów. Charakterystyczne dla wygląda persa są duże oczy, które są osadzone głęboko w twarzy.

Ogon u persów jest krótki i nisko osadzony. ich łapy są duże i zakończone okrągłymi stopami. Między palcami stóp znajdują się gęste włosy, które niegdyś odgrywały ważną rolę. Miały one za zadanie chronić opuszki kocich stóp przed rozgrzanym piaskiem i wysoką temperaturą.

Koty perskie

Charakter "Persa"

Persy są kotami bardzo łagodnymi i spokojnymi. Rasa to uznawana jest za cichą, ponieważ koty te nie domagają się ciągłej uwagi właściciela oraz nie miałczą zbyt głośno. Jest to rasa, która cechuje się mocną uczuciowością. Kochają pieszczoty i przytulanie się. Persy bardzo szybko akomodują się do nowego otoczenia pod warunkiem, że jest przy nich ukochany właściciel.

Koty perskie są domatorami. Cechuje je ogromna cierpliwość i delikatność. Dzięki temu jest to świetny kot dla rodzin z dziećmi. Wszystko to sprawia, że persy są wykorzystywane w terapii z osobami chorymi. Kot perski świetnie odnajdzie się w mieszkaniach. Nie jest on przeznaczony do samotnych dwornych wędrówek.

Kwestie zdrowotne kotów perskich

Tak jak i w przypadku innych ras kotów tak samo w przypadku persów przed zakupem kotka należy skrupulatnie sprawdzić hodowlę z której pochodzi. Minimalizuje to wystąpienie u kociaka ciężkich chorób genetycznych do której ta rasa ma predyspozycję. Bardzo częstymi dolegliwościami u persów są: choroby wątroby i serca, a także policystyczność nerek. Bardzo częstym problemem u tej rasy jest również problem z oddychaniem i łzawieniem oczu. Ma to związek ze spłaszczoną trzewioczaszkę u tych kotów.

Persy są mocno narażone na przegrzanie, dlatego w gorące dni musimy zapewnić im odpowiednią opiekę. W takim czasie kot powinien znajdować się w chłodnym miejscu. Przydatne mogą się okazać również maty chłodzące. U tej rasy bardzo często może wystąpić przyjście na świat kociaka z rozszczepieniem podniebienia.

Kot perski - pielęgnacja i żywienie

Pielęgnacja kotów perskich wymaga systematyczności i cierpliwości. Przedstawiciele tej rasy mają bardzo gęste futra. Ich włosy okrywowe są bardzo długie i bujne. Zakrywają one podszerstek kota. Ich sierść jest podatna na kołtunienie. Aby do tego nie dopuścić konieczne jest regularne czesanie persa. Zaniedbanie kociej sierści niestety może doprowadzić do złego stanu kota zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym.

Dieta persów jest bardzo ważna. Prawidłowe jej dobranie gwarantuje świetną kondycję kota oraz jego wyjątkowy wygląd. Przedstawiciele tej rasy lubują się w wołowinie, jagnięcinie oraz drobiu. Dieta kota powinna być wzbogacona produktami takimi jak: nabiał, warzywa, ryby i ryż. Kociakom możemy podawać również pokarm w formie suchej karmy, która zawiera w sobie wszelkie potrzebne do rozwoju zwierzaka substancje odżywcze.

Koty perskie