Co oznacza kocie mruczenie ?

Mruczenie kota jest wyjątkowym zachowaniem w świecie zwierząt. Dźwięków podobnych do mruczenia nie wydają ani psy, ani inne ze zwierząt w świecie ssaków.

Kocie mruczenie może mieć szereg różnych znaczeń. Mruczenie jest sposobem kociaka na porozumiewanie się. W ten sposób już świeżo po urodzeniu kociak utrzymuje kontakt z matką. Małe kociaki bardzo często mruczą jedząc równocześnie.

Mruczenie u kota kojarzy się nam z czymś przyjemnym. Obserwujemy je bowiem w sytuacjach, które są dla kota dobrym doznaniem.

Dlaczego kot mruczy?

Tak jak u człowieka rozmowa tak samo dla kota mruczenie jest wyrazem porozumiewania się. Mrucząc koty porozumiewają się pomiędzy sobą, z innymi zwierzętami oraz z człowiekiem. Mruczenie może być językiem, który oznacza zadowolenie, rozluźnienie, zaproszenie przez kota do kontaktu.

Pomrukiwanie jest gestem, który zwiększa u kota pewność siebie, a także znacząco wpływa na samopoczucie kociaka. Występuje kilka sytuacji w których koty mruczą najczęściej:

Dlaczego koty mruczą?

Źródło kociego mruczenia

Wiele z nas zastanawia się dlaczego koty mruczą? W zasadzie naukowcy nie potrafią znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Trudnością całej tej zagadki jest fakt, że kocie mruczenie zdaje się wydobywać w całego ciała kota, a nie konkretnie z jednego narządu. Wiele z teorii mówi o tym, że kocie mruczenie powstaje w gardle.

Na temat mruczenia u kotów istnieje wiele teorii. Jedne z nich głoszą, że kocie mruczenie  spowodowane jest specyficznie zbudowaną kością gnykową.  Inni uważają, że źródłem tego specyficznego u kota dźwięku jest krtań.

Niezależnie od powodów wszyscy możemy się zgodzić że jest to bardzo przyjemne i pożądane u każdego wściela kota.