W jaki sposób oswoić kota?

Pierwsze dni kota w naszym domu są bardzo stresujące zarówno dla zwierzaka jak i dla nas. Koty są bardzo wrażliwymi zwierzakami, dlatego początki są dla nich bardzo trudne. Podjęcie decyzji o zakupie zwierzaka to bardzo poważna sprawa. Musimy pamiętać, że musimy dostosować swoje życie do jego potrzeb i zwyczajów. Nowo otoczenie dla kota sprawia, że czują się one nieswojo, ukrywają się przez kilka dni, a często nawet tygodnie! Aby kot szybko zaadaptował się do nowego środowiska musimy mu to ułatwić. Najważniejsza w tej kwestii jest cierpliwość w którą musimy się uzbroić podczas pierwszych dni kociaka w naszym domu. Każdy dzień z całą pewnością będzie coraz lepszy. Oswajanie kota jest procesem złożonym któremu powinniśmy poświęcić dużo czasu i zaangażowania. Pierwsze dni kota w naszym domu są kluczowe w wyznaczaniu zasad oraz reguł.

Na czym polega oswajanie kota?

Oswajanie kota polega przede wszystkim na przełamywaniu lęku przed nami – ludźmi. W wielu przypadkach proces ten może być długotrwały i może wymagać od nas bardzo dużej cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Jak oswoić kota? Kiedy chcemy zdobyć zaufanie naszego kociego przyjaciela musimy stworzyć w jego głowie pozytywny obraz człowieka. Mogą nam w tym pomóc „łapówki” takie jak smakołyki czy zabawki. Bardzo ważne jest abyśmy łagodnie obchodzili się ze zwierzakiem. Aby efekt był zadowalający musimy dostosować naszą terapię do konkretnego przypadku.

Oswajanie kota w młodym wieku

Jak oswoić kota

Wiek jest niezwykle ważnym czynnikiem w procesie oswajania kota. Zdobycie zaufania przychodzi o wiele łatwiej jeśli mamy do czynienia z małym kociakiem. Nawet jeśli początki zapowiadają się kiepsko i maluch ma do nas ograniczone zaufanie z czasem zdobędziemy jego miłość prostymi gestami. Jeśli jesteśmy w posiadaniu również jego matki, która ufa nam – będzie nam dużo łatwiej. Kociaki uczą się zachowań od matki poprzez naśladownictwo.

Kocięta, które pochodzą z hodowli i są rozdzielone ze swoimi matkami nie mają dużych problemów z oswojeniem się u obcych, ponieważ na co dzień dużo obcują z nieznajomymi. Nawet jeśli na początku kotek się nas boi i jest nieufny wystarczy kilka dobrych gestów i z całą pewnością oswajanie kota przebiegnie pomyślnie. O wiele trudniej sytuacja wygląda w przypadku kociaków, które pochodzą ze schroniska lub z ulicy. Zbudować więź oparta na zaufaniu będzie nam trudno jednak nie jest to niemożliwe. Czas jest w tym przypadku wyznacznikiem. Taki kociak będzie go potrzebował znacznie więcej.