Jakie cechy charakteru powinien mieć kot, którego szukasz?

Zanim zdecydujesz się na zakup kota, zastanów się jaki powinien być ten Twój czworonożny przyjaciel, byście mogli najlepiej się zgrać ze sobą. Przemyśl jaki interesuje cię kot? Zapewne powinien to być wesoły towarzysz do zabawy dla całej rodziny, a nie niezależny kot, który chadza własnymi ścieżkami? Podpowiemy wśród jakiej rasy kotów szukać największych pieszczochów?

Kot perski

Pierwsza nasza propozycja to Kot Perski. Jest t idealna rasa dla wszystkich, którzy szukają towarzystwa do wylegiwania się na kanapie. Wymarzone koty dla leniuchów. Uwielbia pieszczoty, nawet jeśli polegają one na wielogodzinnym wyczesywaniu futra i mizianiu. Persy są inteligentne i szybko dostosowują się do zasad panujących w domu. Rzadko zdarza się by znaczyły teren lub niszczyły meble. Lubią jednak by cała uwaga właściciela skupiała się na nich i bywają o nią zazdrosne.

traditionrolex.com

Kot ragdoll

Dlaczego warto wybrać rasę ragdoll?

Odpowiedni kot  dla dzieciaków to Ragdoll. Jest to towarzysz, który nie potrzebuje przygód i wycieczek. Prawdziwy kot przytulanka. Uwielbia by brać go na ręce, głaskać i rozpieszczać. Kocie „maskotki” są wyjątkowo spokojne, kochające i ufne. Są idealnymi kandydatami na towarzyszy zabaw dla rodzin z dziećmi, czy dla innych zwierząt. Za to bardzo źle znoszą samotność…

Kociaki tej rasy są bardzo zrównoważone. Mimo iż ragdolle lubią zabawę to nie musimy się obawiać, że przewrócą nam dom do góry nogami. Woli zdecydowanie spacery na ziemi niż skoczne zabawy w powietrzu. Nie musimy się również obawiać o to, że podrapie nam meble, ponieważ zdecydowanie woli swój drapak. Kociaki tej rasy są idealnym towarzyszem swoich opiekunów. Nie odstępują ich na krok przypominając swoim zachowaniem psa. Jednak o swojej obecności przypominają tylko cichym westchnięciem. Jest to rasa oddana i bardzo kochająca.

Szkocki fold

Szkocki fold jest kotem, który lubi się przytulać. Bardzo przywiązuje się do swego opiekuna i chodzi za nim krok w krok. Jest skłonny znieść wiele i zgodzić się na wiele byle być blisko niego i uczestniczyć w życiu rodziny. Doskonale odnajdzie się w roli kota familijnego. Cierpliwie znosi nawet nadmierne pieszczoty dzieci, które traktuje jak własne stado. Nie bywa agresywny, ani zaborczy.

Kociaki tej rasy są bardzo spokojne i opanowane. Ich charakterystyczne cechy to cichość - praktycznie nie wydają żadnych odgłosów. Mówi się, że potrafią rejestrować nastrój swoich opiekunów, reagując przy tym na niego. Przedstawiciele tej rasy nie lubią zgiełku, hałasu i zamieszania. Te kociaki nie lubią ruchu zwłaszcza w starszym wieku. Wolą zdecydowanie błogie lenistwo niż aktywne zabawy. Nie wynika to jednak z ich flegmatycznego usposobienia, a chorób na które cierpią.

Kot birmański

Rasa dla estetów to niewątpliwie Kot Birmański.  Koty tej rasy wyróżniają się niezwykłą urodą ale tez przymiotami charakteru. Są towarzyskie, chętne do zabawy i niekonfliktowe w stosunku do przedstawicieli innych ras. Uwielbiają pieszczoty, o które potrafi się upominać melodyjnym głosem. Nie są nachalne ani natarczywe. Inteligencja sprawia, ze szybko się uczą, jednak źle znoszą samotność i nudę. Uwielbiają życie rodzinne. Potrafią silnie zżyć się ze wszystkimi domownikami i chętnie przebywają w ich towarzystwie.

Jest to rasa o wiele bardziej aktywna niż koty perskie. Dzięki temu są doskonałym wyborem dla dzieciaków, które mogą im towarzyszyć w zabawach. Koty birmańskie potrafią dostosować się do otaczającej ich rzeczywistości. Są wyjątkowo ufne co sprawia, że musimy otoczyć ich maksymalną uwagą. Często jednak bywają uparte i trudno przekonać je do zmiany zdania.

Pamiętajmy jednak przy wyborze pupila, że poza cechami rasowymi, każdy kot ma też własny charakterek. Nawet kociaki z jednego miotu, już od pierwszych chwil po urodzeniu przejawiają inny temperament. Kociarze wiedzą, że życie z kotem może zaskoczyć. Trudno znaleźć bardziej nieprzewidywalne zwierzaki.