Mowa psa w życiu codziennym

Mowa psa jest niezwykle ważnym aspektem psiego życia. Komunikacja między psami jest niezwykle interesującym tematem. Psy również tak jak ludzie komunikują się na swój własny sposób używając do tego różnych form przekazu. Są to zarówno środki werbalne jak i niewerbalne. W taki właśnie sposób przekazują swoje emocje, potrzeby oraz intencje. Zrozumienie sposobu komunikacji u psiaków jest kluczowe dla budowania z nimi lepszych relacji.

W komunikacji psy wykorzystują całą gamę ruchów oraz postaw ciała. W taki sposób pokazują one swoje intencje i zamiary. Przeróżne sygnały jakie wysyła pies maj ą ogromne znaczenie. Język ciała psów powinien być dla nas sygnałem, którego nie należy bagatelizować. Mimo, iż pies to tylko zwierzę to również ma ono swoje potrzeby i znajduje sposób, aby je wyrażać każdego dnia. Obserwowanie mowy psa swojego zwierzaka jest kluczowe, aby spełnić jego potrzeby.

Psy doskonale czytają ludzką mowę ciała. Po naszych gestach czy wyrazie twarzy są w stanie rozpoznać nasze emocje i uczucia. My również jesteśmy w stanie nauczyć się rozpoznawać uczucia naszych zwierzaków.

Dlaczego warto poznać mowę psa?

Głównym aspektem, dla którego poznanie mowy psa jest kluczowe jest możliwość nawiązania z nim silnej więzi emocjonalnej. Obserwowanie zachowań naszego psa pomoże nie tylko w poznaniu jego emocji, ale przede wszystkim w skuteczniejszym szkoleniu. W ten sposób rozwiążemy problemy wychowawcze, które mogą się pojawiać.

Jak rozpoznać nastrój psa?

Szczęście jest jednym z uczuć psa, które rozpozna każdy bez większego problemu. Szczęśliwy i radosny psiak macha ogonem, ma rozluźnione uszy i lekko rozchylony pysk. Nie wydaje on przy tym żadnych dźwięków i porusza się na wyprostowanych nogach.

Ekscytację możemy zaobserwować poprzez energiczne machanie ogonem. Jest to tak intensywna czynność, że często prowadzi do drgania całego ciała. Podniecony pies może również piszczeć, szczekać, dyszeć czy podskakiwać. Emocji tej towarzyszy szeroko otwarty pysk.

Stres tak jak i u ludzi pojawia się również i u naszych zwierzaków. Emocja ta może przejawiać się u naszego zwierzaka szeroko otwartymi oczami, ciężkim oddechem i zaciśniętym pyskiem. Charakterystyczne w jego zachowaniu może być również odwracanie głowy od stresującego bodźca. Spięty zwierzak ma często podkulony ogon.

O czym należy pamiętać w komunikacji z naszym zwierzakiem?

Istnieje kilka reguł, które pozwalają zrozumieć nastrój oraz emocje na podstawie jego mowy psa. Należy jednak pamiętać, że każdy zwierzak okazuje swoje uczucia w sposób indywidualny. Aby skutecznie odczytywać uczucia jakie towarzyszą naszemu psiakowi należy dokładnie go obserwować i zwracać uwagę na kontekst jego zachowania.