Ugniatanie przez „kocie łapki”

Kto z nas nie lubi kociaków? Małych, słodkich puchatych zwierzaków. Każdy kto ma kotka wie, że mają one swoje zwyczaje, które towarzyszą mu każdego dnia. Jednym z takich zwyczajów jest – UGNIATANIE.

Ugniatanie przez koty jest bardzo ciekawym zwyczajem, który każdy posiadacz kota zna. Większość z nas nie przepada za tego typu zachowaniem u kotów ponieważ zazwyczaj wiąże się ono z wyciągnięciem pazurków, które mogą okazać się ostre. Często takie zachowanie kota odbieramy jako przejaw agresji, jednak z agresją nie ma ono nic wspólnego.

„Ugniatanie” oznacza rozluźnienie i spokój. Błędnie interpretujemy zachowania kota, ponieważ nie znamy prawdziwych motywacji ich działania.

Dlaczego koty ugniatają?

Dawniej uważano, że ugniatanie przez koty ma swoje źródło w dzieciństwie kota. W ten sposób miały zachowywać się osobniki, które wcześnie straciły matkę. A więc udeptywanie miało być dowodem choroby sierocej u kotów. Wszystkie teorie na temat ugniatania przez kota w praktyce wydają się być błędne. Nasuwa się więc wniosek iż ugniatanie jest czynnikiem wrodzonym, a powodów tego zachowania należy szukać gdzie indziej. Aby dowieść prawdy należy obserwować zachowania kota podczas ugniatania. Jedyną pewną kwestią w tej sytuacji jest fakt, że są to chwile przyjemne dla naszego kota. O tym, że tak jest mówi nam mowa ciała naszych kocich przyjaciół – rozluźnienie mięśni, przeciąganie się, mrużenie oczu, a przede wszystkim mruczenie.

Dlaczego koty ugniatają

Kiedy koty ugniatają?

Kocie ugniatanie możemy zaobserwować w sytuacji, kiedy kociak wyleguje się. Wtedy wyciąga przed siebie łapki i zaczyna rytmicznie ugniatać podłoże. Najczęściej jednak kotek udeptuje ludzi oraz inne zwierzęta z którymi pozostaje w głębokiej przyjacielskiej relacji. Zazwyczaj ma to miejsce w sytuacji, kiedy kociak odpoczywa wspólnie ze swoim „przyjacielem”.

Jest jeszcze jedna sytuacja, kiedy koty „ugniatają”. Mowa tutaj o ssaniu mleka przez malutkie kociaki. W tej sytuacji również możemy zaobserwować, że kotek delikatnie ugniata brzuch kotki w charakterystyczny sposób. W tej sposób kociak pobudza gruczoły mlekowe do produkcji mleka. Ta sytuacja przesądza o tym, że „ugniatanie” jest zachowaniem wrodzonym.

„Mleczny krok” w dorosłym życiu

Naukowcy wpadli na bardzo ciekawe wnioski iż, ugniatanie przez dorosłego kociaka ma swoje źródło w zachowaniu z dzieciństwa związanym z ugniataniem brzuch matki. Przy matce kociaki czują się bezpiecznie, a podczas przyjmowania pokarmu tworzą się w ich organizmach związki, które pobudzają ośrodki przyjemności. Najwyraźniej czynność ta zostaje utrwalona w ich umysłach przez całe życie.

Dorosły kot leżący ze swoim opiekunem również czuje się bezpiecznie. W jego umyśle musi dochodzić do skojarzenia tych pozytywnych emocji co powoduje, że wyzwala się u niego zachowanie z dzieciństwa jakim jest ugniatanie łapkami.

Czemu może służyć ugniatanie przez koty?

Analizując wszystkie omówione czynniki można w łatwy sposób dojść do wniosku, że ugniatanie przez kota nie spełnia żadnej konkretnej roli, a jedynie jest pozytywnym odruchem, który pojawia się pod wpływem pozytywnych emocji.