Kocie życie
Mówi się, że koty mają dziewięć żyć i zawsze spadają na cztery łapy. Powiedzenie to ma swój sens, ponieważ każdy z nas kto ma w domu kotka wie, że mają one niespożytą energię, którą z chęcią wykorzystują do różnego rodzaju akrobacji. Niejeden upadek, który dla nas wygląda bardzo groźnie kończy się dla kota bez szwanku.
Jednak wbrew pozorom koty są bardzo delikatne i trzeba otaczać je szczególną opieką. Kiedy w odpowiedni sposób opiekujemy się naszymi pupilami z całą pewnością wpływa to pozytywnie na ich długość życia. Oczywiście jest to jeden z wielu czynników, które mają znaczenie w przypadku długości życia kota. Nie ma reguł, które jasno określają ramy czasowe życia kociaka. Jednak dbając o niego w odpowiedni sposób na pewno przyczyniamy się do tego aby żył jak najdłużej.
Ile czasu żyje kot?
Wbrew pozorom koty są raczej zwierzętami długowiecznymi. Statystyki pokazują, że średnia długość kociego życia wydłuża się z roku na rok. Wśród rekordzistów jeśli chodzi o długość kociego życia jest kot, który przeżył ponad 30 lat, a także kotka, którą osiągnęła sędziwy wiek 38 lat i trzy dni.
Jednak takiego wieku dożywa mało który zwierzak. Najbardziej prawdopodobnym wiekiem do którego dożywa obecnie bardzo dużo kotów jest 20 lat. Rozpiętość wieku jeśli chodzi o życie kota waha się pomiędzy 2, a 16 rokiem życia.
Co może wpływać na długość życia kota?
Oczywiście długość życia kota zależy od jakości jego życia. Warunki w których żyje nasz zwierzak mają ogromne znaczenie i wpływ na długość życia naszego pupila. Bardzo dużo zależy również od nas – opiekunów. To jaką opieką obdarzymy nasze kociaki z pewnością wpływa pozytywnie na ich życie.
Rozwój medyny również może przekładać się na dłuższe życie kotów. Coraz więcej chorób naszych zwierzaków jesteśmy w stanie wyleczyć i nie prowadzą one do ich śmierci. Bardzo dużo zdiagnozowanych chorób, które kiedyś prowadziły do śmierci kociaka dzisiaj możemy wyleczyć. Ludzie mają większą świadomość tego, że koty wymagają takiej samej opieki jak psy, trzeba zabierać je na wizyty do weterynarza i opiekować się nimi.
Wpływ czynników genetycznych na życie kotów
Tak jak i w przypadku innych zwierzaków również i u kotów, czynniki genetyczne mają ogromne znaczenie w przypadku długości życia kota.
Długość życia kotów jest mocno zróżnicowana jeśli chodzi o różne rasy. Niektóre rasy są bardziej narażone na różnego rodzaju choroby, jednak ich atutem jest to, że rasowe koty mają lepszy dostęp do weterynarza.
Co jeszcze ma wpływa na długość życia kota?
Jest wiele czynników, które również mają wpływ na długość życia kota. Jednym z kluczowych są warunki w jakich kot żyje. Koty wolno żyjące żyją bardzo krótko właśnie z powodu warunków w jakich żyją.
To ile będzie żył nasz pupil jest również zależne od tego czy kot został wcześniej wysterylizowany. Kotki, które nie doświadczyły porodu oraz powikłań po nim żyją dłużej.
Znaczenie w przypadku długości kociego życia ma również dieta naszego pupila. W ich diecie powinny znaleźć się niezbędne do życia składniki odżywcze dzięki którym będą oni mogli rozwijać się prawidłowo.