Jak przebiega ciąża u psa?
W przeciwieństwie do ciąży człowieka ciąża u psa trwa stosunkowo krótko bo około 2 miesięcy. Jest to bardzo intensywny czas dla naszej suczki, ponieważ zachodzi bardzo wiele zmian w jej organizmie. Ważne jest, aby posiadać odpowiednią wiedzę w tym temacie, ponieważ jej brak może mieć negatywne skutki dla naszego zwierzaka.
Mimo to wielu właścicieli nie potrafi rozpoznać ciąży u psa. Bywają sytuacje, kiedy ciąża u psa przebiega bezobjawowo aż do momentu kiedy na dolnej części brzucha nie pojawią się widoczne uwypuklenia. Pamiętajmy, że tak samo jak dla nas ludzi, dla psów ciąża to również bardzo ważny czas, kiedy potrzebują one naszej uwagi i opieki.
Ciąża u psa – kiedy psy osiągają dojrzałość płciową?
Tak jak i wszystkie ssaki, psy mogą zachodzić w ciążę dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej. W przypadku suczki osiągnięcie dojrzałości płciowej równoznaczne jest z pierwszą rują zwaną popularnie cieczką. Zazwyczaj pierwsza cieczka pojawia się pomiędzy 6, a 12 miesiącem życia. Jest to jednak bardzo zróżnicowana kwestia, które jest zależna od wielu czynników – w dużej mierze od wielkości suki oraz jej rasy. Występują rasy, które z powodu swojej wielkości pełną dojrzałość osiągają dopiero w wieku trzech lat. Taką rasą są szwajcarskie psy pasterskie.
Jednak osiągniecie dojrzałości płciowej nie jest równoznaczne z możliwością zapłodnienia naszej suczki oraz z jej gotowością do zajścia w ciążę. Pełna dojrzałość i gotowość do macierzyństwa jest osiągana przez sukę w momencie, kiedy rozwój fizyczny i psychiczny suki jest zakończony.
Aby nasza suczka bezpiecznie mogła zajść w ciąże musimy wykonać szereg badań, które potwierdzą, że jest ona zdrowa i gotowa na macierzyństwo. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że szczeniaki będą zdrowe, a ciąża u psa nie zagrozi życiu ich matki.
Ciąża u psa, a ciąża urojona
Ciąża u psa może być potwierdzona dopiero w wyniku szczegółowych badań lekarskich. Ciąża urojona daje bardzo podobne do ciąży rzeczywistej objawy. Ciąża urojona prowadzi do zmian w ciele suki. Bywają również przypadki, kiedy przedmioty uznaje za swoje dzieci opiekując się nimi. Taki stan zwiększa ryzyko chorób u naszego psiaka, a więc jeśli macierzyństwo nie wchodzi w tym przypadku w grę należy bezwzględnie pomyśleć o zabiegu kastracji.
Określenie terminu porodu jest stosunkowo bardzo trudną sprawą. Istotne jest oznaczanie poziomu progesteronu. Podczas ostatniego tygodnia ciąży badanie takie powinniśmy wykonywać co dwa dni. Spadek poziomu progesteronu 3 ng/ml oznacza, że poród jest już blisko.