Psia kąpiel nie musi być niczym strasznym

Każdy kto ma zwierzaka wie, że czasami jego kąpiel jest po prostu koniecznością. Warunki atmosferyczne, nieprzewidziane sytuacje związane z toaletą, a nawet zabawa zwierzaka mogą doprowadzić jego sierść do strasznego stanu. Jeśli nie zareagujemy na czas będzie nam bardzo ciężko doprowadzić naszego pupila do stanu „z przed”. Może kąpać psiaka na własną rękę lub skorzystać z psiego spa, gdzie specjaliści wykonają za nas zabieg w profesjonalny sposób.

Jednak psia kąpiel nie musi wiązać się z czymś nieprzyjemnym zarówno dla nas jak i dla psiaka. Przy odpowiednim podejściu wykonamy zabieg całkowicie „bezboleśnie”.

W jaki sposób przygotować psa do kąpieli?

Najlepsze rozwiązanie to takie, gdzie będziemy stopniowo uczyli naszego psiaka, że kąpiel nie jest niczym strasznym. Pierwszym z etapów powinno być przyzwyczajanie do wody. Za dobre zachowanie nasz pupil powinien być nagradzany i chwalony, wtedy chętniej będzie on powtarzał te czynności. Ten schemat powinniśmy powtarzać kilkukrotnie. Stopniowo możemy zacząć oswajać zwierzaka z wodą poprzez odkręcanie jej, aby pies zapoznał się z nową sytuacją. Piesek musi się poczuć pewnie w nowej sytuacji. W tym wszystkim ciągle musimy pamiętać o nagradzaniu zwierzaka. Gdy psiak nie stresuje się już wodą lecącą z kranu możemy rozpocząć moczenie łapek tylnych. Pieski dużo lepiej znoszą manipulacje na tylnych łapkach. W miarę możliwości taki trening powinniśmy przeprowadzać możliwie jak najczęściej.

Istnieje dużo patentów, które pozwolą naszemu przyjacielowi w łatwiejszy sposób znieść zabieg. Jednym z nich jest np. lick mata, którą wysmarujemy psim pasztetem. Z całą pewnością odwróci to uwagę psiaka od kąpieli. Przyzwyczajanie do kąpieli wygląda tak samo w przypadku zarówno psa szczeniaka jak i dorosłego pieska.

Jak kąpać psa?

Jak kąpać psa?

Pamiętajmy, że każdy psiak jest inny i przyswaja wiedzę w różnym tempie!

Przed przystąpieniem psa do kąpieli pierwszym etapem jest długi spacer podczas, którego piesek załatwi swoje potrzeby fizjologiczne. Przed umieszczeniem psa w brodziku, czy wannie przygotuj potrzebne rzeczy, aby zaoszczędzić mu stresu. Następnie zaproś psa, aby to on sam wszedł do brodzika lub wanny. I aby sam mógł kontrolować ta sytuację. Kiedy już uda się go tam umieścić przystąp do zamaczania jego sierści. Rób to jednak spokojnie i nie dostarczaj zbędnego stresu dla psiaka.