Czy pojawienie się szczeniaka w naszym życiu zmieni nasze codzienne funkcjonowanie?

Pojawienie się w naszym życiu szczeniaka jest nową sytuacją, na którą bezwzględnie musimy się przygotować. Ten nowy domownik, który wkrótce się u nas pojawi całkowicie odmieni nasze życie. Musimy mu zapewnić odpowiednie warunki do codziennego funkcjonowania. Zakup szczeniaka należy potraktować odpowiedzialnie pamiętając o tym, że jest to istota, która również ma swoje potrzeby i uczucia.

Jak przygotować swoje nastawienie do pojawienia się w domu szczeniaka?

Przede wszystkim ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że pojawienie się w domu psiaka to nie tylko przyjemność z zabawy. Jest to wielka odpowiedzialność za to małe stworzenie, które całkowicie zmienia nasze codzienne funkcjonowanie. Biorąc na siebie odpowiedzialność posiadania psiaka pamiętajmy, że wiąże się to z opieką nad nim, codziennymi spacerami, regularnym karmieniem i wizytami u weterynarza. Wchodząc w posiadanie psa nie będziemy mogli zostawić go bez opieki i wyjechać na długi czas. Warto pomyśleć o tym wszystkim jeszcze przed jego zakupem. Posiadanie psa jest dla właściciela wielkim wyzwaniem.

Jak przygotować dom na pojawienie się w nim szczeniaka?
szczeniak

Tak jak i człowiek tak również i psiak musi mieć swój kąt. Pojawienie się psa wiąże się z koniecznością zaaranżowania jego przestrzeni tak, aby czuł się w niej bezpiecznie. W przypadku małych psów nie będzie aż tak dużego problemu jak w przypadku psów dużych ras. Kiedy już w naszym domu pojawi się szczeniak bardzo ważne jest ustalenie zasad, które będą przestrzegane przez wszystkich członków rodziny. Niepożądaną sytuacją jest zakazywanie czegoś przez jednego opiekuna a pozwalanie na to przez drugiego. Reguły panujące w domu muszą być spójne.

Pierwsze dni szczeniaka w naszym domu

Pierwsze dni psiaka z nami są wyzwaniem i czasem na poznawanie się nawzajem. Psiak zakupiony w hodowli otrzyma wyprawkę, w której znajduje się karma. Pierwszych kilka dni w naszym domu to nie jest odpowiedni czas na eksperymenty. Szczeniak dostaje w tym czasie bardzo dużo bodźców z otoczenia z którymi musi się oswoić. Kolejne zmiany w jego życiu będą dla niego bardzo stresujące. Kolejną kwestią, którą musimy zapewnić naszemu psiakowi są odpowiednie dla niego zabawki. Nie dopuszczalne jest bawienie się ze szczeniakiem rękami, ponieważ nie służą one do gryzienia. W przyszłości zamiast mleczaków u naszego pupila pojawią się dużo ostrzejsze zęby.

Wychowanie psa wymaga od nas czasu i cierpliwości w którą powinniśmy się uzbroić.