Od czego zależy długość życia psa?

Wszyscy chcielibyśmy, aby nasi przyjaciele byli z nami jak najdłużej. Na szczęście większość piesków dożywa sędziwego wieku, zwłaszcza jeśli licząc je w „psich latach”. Czy mamy jakiś wpływ na to ile będzie żył nasz pupil?

Największe znaczenie w tej kwestii ma oczywiście genetyka psa. Długość życia psa jest uzależniona od jego genetycznych uwarunkowań, a także stanu zdrowia. Jeśli nasz piesek rodzi się zdrowy oczywistą kwestią jest, że będzie żył dłużej. Wiek jakiego dożywają pieski zależny jest również od ich rasy, wielkości, ale również i od tryby ich życia.

Czy długość życia psa jest uzależniona od jego wielkości?

Niektóre pieski dożywają nawet do 20 lat, niektóre jednak nie osiągają nawet 10 lat. Od czego to zależy? Znaczna ilość piesków żyje około kilkunastu lat. W wieku 13-14 lat u pieska dają się odczuć oznaki starości. Jednak w przypadku małych piesków takie oznaki mogą pojawić się kilka lat później. Bardzo duże znaczenie ma tutaj rasa oraz wielkość psiaka.

Z punktu widzenia długości życia psiaka to kundelki dożywają późnej psiej starości. Nawet naukowcy nie znają odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak jest. Jednak faktem jest, to że duże psiaki dużo szybciej się rozwijają co może powodować u nich w przyszłości brak odporności na choroby. Szybkie tempo rozwoju jest również powodem zróżnicowanych wad genetycznych, ponieważ jest dużym obciążeniem dla psiego organizmu.

Jak długo żyje mały psiak, a jak długo duży?

Małe pieski, które mają więcej czasu na wykształcenie się wszystkich organów osiągają znacznie wyższy wiek. Dla przykładu maltańczyk, które jest małym pieskiem żyje około 15-20 lat, natomiast owczarek niemiecki z gatunku dużych psów żyje przeciętnie 11-13 lat. Rasa, która jest uznawana za średniej wielkości jack russel terier żyje około 14-16 lat.

Jak długo żyje pies

Jak liczyć psie lata?

Jak długość życia psa przekłada się na psie lata?

Jak wiemy psie lata niekoniecznie oznaczają tylu co ludzkie. Konkretny wiek, którym my się posługujemy w psiej praktyce oznacza zupełnie co innego. Jednak konkretny i uniwersalny przelicznik lat nie jest taki sam w stosunku do każdej rasy. W tej kwestii również istotna jest wielkość psa. Psiaki, które rozwijają się szybciej uważane są za starsze względem wieku. Aby nieco łatwiej określić wiek swojego psa należy przyjąć pewne stałe wartości:

- 6 miesięcy psa – 10 psich lat
- 18 miesięcy – 20 psich lat
- 2 lata ludzkie – 24 psie lata.

Idąc tym tokiem myślenia piesek, który ma 10 lat naprawdę ma 56 psich lat. Tak więc 20 lat życia psiaka to naprawdę sędziwy wiek psiego staruszka.