Pies asystent – przyjaciel i przewodnik

Są rasy psów, które po odpowiednim przeszkoleniu stają się dla nas kimś więcej niż tylko czworonożnym przyjacielem. Mowa tutaj oczywiście o psach – przewodnikach, które swoją obecnością pomagają osobom z niepełnosprawnością.

Najbardziej popularnymi są zdecydowanie labradory, które służą osobom niewidomym. Dzięki nim osoba niepełnosprawna staje się bardziej samodzielna i w stopniu w jakim jest to możliwe samowystarczalna.

Pies przewodnik dba o swojego właściciela

Dbając o bezpieczeństwo swojego właściciela pies przewodnik daje mu sygnały, które informują go o zagrożeniach jakie czekają na niego np. na ulicy. Osoba niewidoma ma w przestrzeni publicznej mocno ograniczone możliwości poruszania się. Bez psa przewodnika u boku swobodne poruszanie się w sposób bezpieczny byłoby niemożliwe. Aby wykonywać swoją pracę w należyty sposób pies przewodnik musi być maksymalnie skupiony. Nie każda rasa oraz nie każdy pies może zostać psem przewodnikiem. W tym celu konieczne jest odpowiednie szkolenie zwierzaka, które przygotuje je do pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Jakie psy mogą zostać przewodnikami?

Głównie do udziału w szkoleniach na psa przewodnika wybiera się rasy takie jak: labrador, golden retriver, owczarek niemiecki lub border collie. Podstawą szkolenia jest ocena, czy psiak jest na szkolenie podatny i czy w łatwy sposób przyswaja wiedzę. Pies przewodnik musi być posłuszny. Musi on posiadać jeszcze jedną istotną cechę, a mianowicie musi on szybko reagować w sytuacjach kryzysowych.

Pies, którego wybieramy na przewodnika musi przede wszystkim potrafić nawiązać mocną więź ze swoim opiekunem. Musi być otwarty i nie bać się kontaktu z człowiekiem. Ważna jest również odporność psa na stres, a także zdolność do radzenia sobie w trudnych i stresowych sytuacjach. Ma to służyć głównie temu, aby nie wykazywał skłonności agresji.

Pies przewodnik

W trakcie szkolenia psiaków na przewodników dochodzi do sytuacji, gdy należy podjąć decyzje o zaprzestaniu szkolenia. Najczęściej są to sytuacje związane z ujawnieniem u psa skłonności do nadmiernej otwartości względem człowieka, chęci do nawiązywania kontaktów z obcymi osobami, a także pojawienie się innych cech, które dyskwalifikują go z roli przewodnika.

W tej sytuacji psiak nie może zostać dobrym psem przewodnikiem, ponieważ nie będzie on w stanie zapewnić odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa dla swojego pana.

Na czym polega praca psa przewodnika?

Głównym zadaniem psa przewodnika jest dbanie o bezpieczeństwo swojego właściciela. Z jego pomocą osoba niepełnosprawna może poruszać się w miejscach, które są dla niej trudne. Przykładem jest przejście przez pasy. Dzięki pomocy naszego kudłatego przyjaciela możemy przejść na drugą stronę bezpiecznie.